Samsung Galaxy Z Flip6 (12/256 GB) Specifications and price in Bangladesh
| Chipset | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU Speed | 3.39GHz, 3.1GHz, 2.9GHz, 2.2GHz |
| CPU Type | Octa-Core |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
| Dimension (HxWxD, mm) | Unfolded: 165.1 x 71.9 x 6.9 mm Folded: 85.1 x 71.9 x 14.9 mm |
| Display Type | Main Display -Dynamic AMOLED 2X , Sub Display – Super AMOLED |
| Display Size | 6.7 inches, 101.5 cm2 |
| Resolution | 2640 x 1080 (FHD+) |
| Display Protection | Gorilla Glass Victus 2 |
| RAM (GB) | 12 GB |
| ROM (GB) | 256 GB |
| Weight (g) | 187 g |
| Battery (mAh) | 4000 mAh |
| Rear Camera | 50.0 MP + 12.0 MP |
| Front Camera | 10.0 MP |
| Network | 5G |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Type | SIM 1 + eSIM / Dual eSIM |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |




Reviews
There are no reviews yet.