Samsung Galaxy A17 5G (6/128 GB) Specifications and price in Bangladesh
| Chipset | Exynos 1330 (5 nm) |
| CPU Speed | 2.4GHz, 2GHz |
| CPU Type | Octa-Core |
| GPU | Mali-G68 MP2 |
| Dimension (HxWxD, mm) | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm |
| Display Type | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits (HBM) |
| Display Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Technology (Main Display) | Super AMOLED |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus, Mohs level 5 |
| RAM (GB) | 6GB |
| ROM (GB) | 128GB |
| Weight (g) | 192 g |
| Battery (mAh) | 5000 mAh |
| Rear Camera | 50.0 MP + 5.0 MP + 2.0 MP |
| Front Camera | 13.0 MP |
| Network | 5G |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Virtual Proximity Sensing |
| Memory Card Slot | MicroSD (Up to 2 TB) |
| SIM Type | Nano-SIM | SIM 1 + Hybrid (SIM or MicroSD) |
| USB Type | USB Type-C |




Reviews
There are no reviews yet.