Samsung Galaxy A06 (4/128 GB) Specifications and price in Bangladesh
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| CPU Speed | 2GHz, 1.8GHz |
| CPU Type | Octa-Core |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Dimension (HxWxD, mm) | 167.3 x 77.3 x 8.0 |
| Display Type | PLS LCD, 90Hz |
| Display Size | 6.7 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Protection | – |
| RAM (GB) | 4GB |
| ROM (GB) | 128GB |
| Weight (g) | 191 |
| Battery (mAh) | 5000 |
| Rear Camera | 50.0 MP + 2.0 MP |
| Front Camera | 8.0 MP |
| Network | 4G |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| Memory Card Slot | MicroSD (Up to 1.5 TB) |
| SIM Type | Nano-SIM |
| USB Type | USB Type-C |




Reviews
There are no reviews yet.