Samsung Galaxy A07 (6/128 GB) Specifications and price in Bangladesh
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU Speed | 2.2GHz, 2GHz |
| CPU Type | Octa-core |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Dimension (HxWxD, mm) | 167.4 x 77.4 x 7.6 mm |
| Display Type | PLS LCD, 90Hz |
| Display Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Technology (Main Display) | PLS LCD |
| Display Protection | – |
| RAM (GB) | 6GB |
| ROM (GB) | 128GB |
| Weight (g) | 184 g |
| Battery (mAh) | 5000 mAh |
| Rear Camera | 50.0 MP + 2.0 MP |
| Front Camera | 8.0 MP |
| Network | 4G |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| Memory Card Slot | Yes | MicroSD (Up to 2 TB) |
| SIM Type | Nano-SIM (4FF) | SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| USB Type | USB Type-C |




Reviews
There are no reviews yet.