Samsung Galaxy A26 5G (8/128 GB) Specifications and price in Bangladesh
| Chipset | Exynos 1280 (5 nm) |
| CPU Speed | 2.4GHz, 2GHz |
| CPU Type | Octa-Core |
| GPU | Mali-G68 |
| Dimension (HxWxD, mm) | 164 x 77.5 x 7.7 mm |
| Display Type | Super AMOLED, 120Hz |
| Display Size | 6.7 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 (FHD+), 19.5:9 ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| RAM (GB) | 8GB |
| ROM (GB) | 128GB |
| Weight (g) | 200 g |
| Battery (mAh) | 5000 mAh |
| Rear Camera | 50.0 MP + 8.0 MP + 2.0 MP |
| Front Camera | 13.0 MP |
| Network | 5G |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Virtual Proximity Sensing |
| Memory Card Slot | SIM or MicroSD |
| SIM Type | Nano-SIM (4FF) – SIM 1 + Hybrid |
| USB Type | USB Type-C |




Reviews
There are no reviews yet.