Samsung Galaxy A36 5G (8/128 GB) Specifications and price in Bangladesh
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| CPU Speed | 2.4GHz |
| CPU Type | Octa-Core |
| GPU | Adreno 710 |
| Dimension (HxWxD, mm) | 162.9 x 78.2 x 7.4 |
| Display Type | Super AMOLED, 120Hz |
| Display Size | 6.7 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| RAM (GB) | 8GB |
| ROM (GB) | 128GB |
| Weight (g) | 195 |
| Battery (mAh) | 5000 mAh |
| Rear Camera | 50.0 MP + 8.0 MP + 5.0 MP |
| Front Camera | 12.0 MP |
| Network | 5G |
| Sensors | Accelerometer,Fingerprint Sensor,Gyro Sensor,Geomagnetic Sensor,Light Sensor,Virtual Proximity Sensing |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Type | Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |




Reviews
There are no reviews yet.